ماهنامه الکترونيکي دوران شماره 75   بهمن ماه 1390
 

 
 

 
 
   شماره 75   بهمن ماه 1390


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
يك خاطره


راست بگو روزي چند نفر را ميكشي ؟

در سالهاي اول انقلاب اسلامي ، هيات هايي از طرف جمهوري اسلامي ايران براي تبيين انقلاب و تشريح دستاوردهاي آن به كشورهاي مختلف جهان سفر مي كردند . در اين سفرها كه معمولا در ايام دهه مباركه فجر صورت ميگرفت چهره هاي سياسي يا فرهنگي از ارگانها ، نهادها يا وزارتخانه هاي مختلف با برنامه ريزي وزارت امور خارجه ماموريت مي يافتند و هريك به دو يا سه كشور ميرفتند . آنان در اين سفرها علاوه بر تماس با دولتمردان و شخصيتهاي سياسي ، فرهنگي و رجال هر كشور ، در محافل ايرانيان مقيم كشورها و يا در جمع دوستداران انقلاب اسلامي در سراسر جهان حضور مي يافتند و ابعاد و اهداف انقلاب را براي آنان تشريح مي كردند .
در بهمن سال 1361 در يكي از اين هيات ها كه عازم سه كشور يونان ، مجارستان و اتحاد جماهير شوروي بود به عنوان خبرنگار شركت داشتم . سرپرستي اين هيات 11 نفره را دكتر حسن غفوري فرد كه در آن زمان وزير نيرو بود برعهده داشت . حجت الاسلام خوانساري رئيس وقت كميته هاي انقلاب اسلامي استان خراسان از همراهان و از روحانيون موثر هيات بود . هيات پس از آتن ( پايتخت يونان ) و بوداپست ( پايتخت مجارستان ) راهي مسكو ( پايتخت اتحاد جماهير شوروي ) شد . اين هيات ضمنا به تاشكند ( مركز جمهوري ازبكستان ) و دوشنبه ( مركز جمهوري تاجيكستان ) سفرهايي داشت . در مسكو پس از معارفه هيات ، يكي از ميزبانان روسي كه به زبان فارسي نيز آشنائي كامل داشت ، در فرصتي خاص به پشت شانه حجت الاسلام خوانساري زد و با لحن شوخي از او پرسيد « راست بگو روزانه چند نفر را در خراسان ميكشي ؟ » آقاي خوانساري كه انتظار چنين توهيني ولو به زبان شوخي را نداشت برافروخته شد و بدون درنگ به وي گفت « كمتر از آن تعداد كه شما هر روز در افغانستان مي كشيد » ( در آن زمان افغانستان تحت اشغال نظاميان شوروي قرار داشت ) ميزبان روسي كه از اين پاسخ صريح آقاي خوانساري به خشم آمده بود با چهره اي ناراحت به وي گفت « متاسفم ، برخوردت ابدا دوستانه نيست ...»
گرچه دكتر غفوري بعدا به آقاي خوانساري تذكر لازم را داد ولي آقاي خوانساري از گفته خود دفاع كرد و افزود « همه ما مسئول هستيم ، همه ما رسالتي داريم و براي دفاع از مظلوميت انقلاب اسلامي به اينجا آمده ايم . طبعا نبايد در برابر متلك هاي اينچنيني كه حيثيت انقلاب را نشانه رفته است سكوت كنيم »
به ياد دارم كه همه اعضاي هيات از پاسخ مشاراليه خشنود بودند و تا پايان سفر به آن مقام روسي بي اعتنايي كردند . ضمنا در روزهاي حضور در اتحاد جماهير شوروي درپايان هر نماز جماعت شعار تكبير و مرگ بر آمريكا و مرگ بر شوروي هيات ايراني كم و بيش برقرار بود ...

این مطلب تاکنون 2756 بار نمایش داده شده است.
 
     استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز مي باشد.                                                                                                    Design: Niknami.ir