ماهنامه الکترونيکي دوران شماره 146   دی ماه 1396
 

 
 

 
 
   شماره 146   دی ماه 1396


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
هزاران نقشه تاریخی خلیج فارس در آمریکا

نقشه‌نگار (کارتوگراف) پیشکسوت و پژوهشگر ایرانی گفت: بیش از دو هزار نقشه تاریخی فقط در کتابخانه کنگره و نیز دیگر کتابخانه ها آمریکا از نام خلیج فارس استفاده کرده اند.
محمدرضا سحاب روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در آمریکا اگر شما نامه یا کتابی بنویسید که در آن هر نام دیگری جز خلیج فارس به کار گرفته شده باشد، «جئوگرافیکال برد» یا بُرد جغرافیایی که مسئول اسامی جغرافیایی این کشور است، جلوی شما را خواهد گرفت. برنده جایزه جهانی کتاب سال با اثر Persian Gulf: Atlas of Old and Historical Maps 3000
در چهاردهمین دوره جهانی کتاب تاکید کرد: جعل نام خلیج فارس توسط برخی سیاستمداران با اغراض سیاسی صورت می گیرد و پایه علمی ندارد.
وی ادامه داد: جعل این نام بین سیاستمداران از زمانی شروع شد که عبدالکریم قاسم در سال 1337 شمسی در عراق کودتا کرد و حکومت را دست گرفت و به تقلید از توطئه انگلیسی ها خلیج فارس را عربی خواند.
عضو پیوسته بین‌المللی موسسه ایکوموس جهانی گفت: سپس عبدالناصر رئیس جمهوری وقت مصر که در جنگ با اسرائیل شکست خورد پان عربیسم ناموفقش را به این سمت آورد و از این عبارت جعلی استفاده کرد، گرچه در بایگانی ها صدای عبدالناصر جایی می گوید: «من المحیط الاطلسی الی خلیج الفارسی؛ یعنی عربها از اقیانوس اطلس در شمال افریقا تا خلیج فارس هستند»، هنوز موجود است.
سحاب گفت: همین شیوخ قدیم کشوهای حاشیه خلیج فارس نیز در مکاتبات رسمی خود مکرر خلیج فارس را به کار برده اند.
مولف کتاب «اطلس خلیج فارس در نقشه‌های کهن به متن فارسی و انگلیسی» تاکید کرد: از آغاز تاریخ مدونی که در زبانهای یونانی، لاتین و ... داریم یعنی سه یا چهار قرن قبل از میلاد که اصلا نوشته و نقشه بوجود آمده تا امروز نقشه ها اسناد مهمی و بیانگر حقیقت هستند.
وی که نسل سوم از خاندان جغرافیدان و نقشه‌نگار (کارتوگراف) سحاب به شمار می رود، افزود: بیش از 16 هزار نقشه تاریخی در موسسه جغرافیا و کارتوگرافی سحاب از سراسر دنیا به زبان های مختلف جمع آوری شده که در همه آنها از نام خلیج فارس استفاده شده است.
سحاب ادامه داد: تا امروز و در طول 51 سال گذشته، بدون هیچ کمک هزینه دولتی خاندان ما 6 جلد اطلس خلیج فارس منتشر کرده که سه جلد آن مربوط به مرحوم پدرم در سالهای 1345 به بعد و دو جلد فارسی و یک مجلد انگلیسی هم توسط من تالیف شده است.
این نقشه نگار پیشکسوت به اهمیت انتشار منابع تاریخی خلیج فارس به انگلیسی و دیگر زبان ها نیز تاکید کرد: ما مردم ایران که در محاوره مدام خلیج فارس می گوییم اما با نشر این اسناد به سایر زبان ها باید برای خارجی ها یادآوری کنیم تا دچار اشتباه نشوند.
وی گفت: همه این 16 هزار سند نقشه است زیرا نقشه مستندترین و معتبرترین اسناد است و ممکن است بتوان در مکاتبات و نامه ها دست برد ولی در نقشه چنین چیزی ممکن نیست.
این ایرانشناس برجسته گفت: اشکال کار ما اینجاست که در ایران با صرف میلیاردها تومان مدام کنفرانس، همایش و کنگره درباره نام خلیج فارس برگزار می کنیم اما حتی یک مورد از چنین همایش هایی را در اروپا برگزار نمی کنیم. دانشگاههای اروپا از چنین همایشی استقبال می کنند چون ما یک واقعیت تاریخی را شرح می دهیم و کسان دیگر بدنبال جعل این واقعیت هستند.
سحاب با انتقاد از برخی مسئولان و متولیان فرهنگی تاکید کرد: برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس میلیونها دلار برای جعل این نام هزینه می کنند اما حاضر نیستیم صد هزار دلار مختصر خرج پذیرایی، اقامت و سفر شخصیت های علمی جهان برای سخنرانی در این باره کنیم.
وی تصریح کرد: منتظرند کسی که می خواهد برای سخنرانی در ایران حضور یابد تا از نام مهمترین داشته های ما دفاع کند خود پول هتل و غذایش را بپردازد.
این پژوهشگر ایرانی با انتقاد از چگونگی برپایی غرفه ایران در نمایشگاه های بین المللی کتاب نیز گفت: کتاب حسین کُرد در نمایشگاه کتاب فرانکفورت شرکت داده می شود اما کتاب نقشه خلیج فارس ما که اتفاقا بسیار مورد توجه و علاقه پژوهشگران است عرضه نمی شود. و این تامل پذیر است زیرا وطن دوستی و اعتلای نام خلیج فارس به حرف نیست عمل می خواهد.
رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه 21 مهرماه در رونمایی از سیاست جدید خود در قبال جمهوری اسلامی ایران، از واژه مجعول به جای عنوان تاریخی و رسمی «خلیج فارس» استفاده کرد.
اقدام دونالد ترامپ با واکنش شخصیت ها و گروه های مختلف در داخل و خارج کشور به ویژه هنرمندان مواجه شد و بسیاری از آنها با درج پیام های مختلف در صفحه های اجتماعی، بر نام بلند خلیج فارس تاکید کردند.

منبع:ایرنا

این مطلب تاکنون 2644 بار نمایش داده شده است.
 
     استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز مي باشد.                                                                                                    Design: Niknami.ir