ماهنامه الکترونيکي دوران شماره 135   بهمن ماه 1395
 

 
 

 
 
   شماره 135   بهمن ماه 1395


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
مهریه همسر امیرکبیر

امیرکبیر یک جلد کلام‌الله مجید و «هشت هزارتومان نقد اشرفی ناصرالدین‌شاهی هجده نخودی» را مهریه همسر خود که خواهر ناصرالدین‌شاه هم بود قرار داد و پای عقدنامه را مهر کرد.
میرزا تقی فراهانی در سال ۱۱۸۶ شمسی در یکی از روستاهای اراک متولد شد. پدر او آشپز قائم‌مقام فراهانی بود. به همین دلیل در خانه قائم‌مقام تربیت شد و در جوانی توانست منشی او شود.
میرزاتقی دو بار ازدواج کرد؛ ازدواج اول با دختر عمومیش «جان‌جان خانم» بود. امیر کبیر در زمان صدارت خود از این زن جدا شد و هنگامی که ۴۳ سال داشت، در ۲۶ بهمن ۱۲۲۷ با «ملک‌زاده خانم» تنها خواهر تنی ناصرالدین‌شاه ازدواج کرد؛ دختری که ۲۷ سال از خودش کوچک‌تر بود! این ازدواج ظاهراً به خواست و اشاره ناصرالدین شاه صورت گرفت تا پیوند صدراعظم با خانواده سلطنتی محکمتر شود. با این وجود، این وصلت سیاسی سودی به حال امیر نداشت و او در پی توطئه‌چینی گروهی از درباریان که مهدعلیا مادر همسرش نیز جزء آنان بود ابتدا از صدارت عزل شد و سپس در ۲۰ دی ۱۲۳۰ به قتل رسید.
سند ازدواج امیرکبیر هشت دهه قبل توسط مرحوم حاج حسین آقا ملک وقف آستان قدس رضوی شد. این سند یک متر و ۳۱ سانتی‌متر طول و ۹۳ سانتی‌م‌تر عرض دارد و چندی پیش توسط مرمتگران موزه ملی ملک مرمت شد.

منبع:تابناک ۲۴ دی ۱۳۹۵

این مطلب تاکنون 23859 بار نمایش داده شده است.
 
     استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز مي باشد.                                                                                                    Design: Niknami.ir