ماهنامه الکترونيکي دوران شماره 22   ويژه‌نامه آيت‌الله مدرس
 

 
 

 
 
   شماره 22   ويژه‌نامه آيت‌الله مدرس


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
تعمير و بازسازي آرامگاه مدرس

امام خميني (ره) در 28 شهريور 1363طي پيامي به آيت‌الله حاج‌شيخ عباس واعظ طبسي توليت آستان قدس رضوي از ايشان خواست ‌آرامگاه مرحوم سيد‌حسن مدرس را تعمير و بازسازي كند.
متن پيام امام به شرح زير است:
بسم‌‌الله الرحمن‌ الرحيم
در عصر شكوفايي انقلاب اسلامي، بزرگداشت مجاهدي عظيم‌الشأن و متعهدي برومند و عالم بزرگواري كه در دوران سياه اختناق رضاخاني مي‌زيست لازم مي‌باشد. زيرا در زماني كه قلمها شكسته و زبانها بسته و گلوها فشرده بود، او از اظهار حق و ابطال باطل دريغ نمي‌كرد. در آن روزگار، در حقيقت حق حيات از ملت مظلوم ايران سلب شده بود، و ميدان تاخت و تاز قلدري هتاك در سطح كشور باز، و دست مزدوران پليدش در سراسر ايران تا مرفق به خون عزيزان آزاده‌ي وطن و علماي اعلام و طبقات مختلف آغشته بود. اين عالمِ ضعيف‌‌الجثه، با جسمي نحيف و روحي بزرگ و شاداب از ايمان و صفا و حقيقت و زباني چون شمشير حيدر كرار، رويارويشان ايستاد و فرياد كشيد و حق را گفت و جنايت را ‌آشكار كرد، و مجال را بر رضاخان كذايي تنگ و روزگارشان را سياه كرد. و عاقبت جان طاهر خود را در راه اسلام عزيز و ملت شريف نثار كرد. و به دست دژخيمان ستمشاهي در غربت به شهادت رسيد،‌و به اجداد طاهرينش پيوست. در واقع شهيد بزرگ ما، مرحوم مدرس، كه القاب براي او كوتاه و كوچك است، ستاره‌ي درخشاني بود بر تارك كشوري كه از ظلم و جور رضاشاهي تاريك مي‌نمود و تا كسي آن زمان را درك نكرده باشد، ارزش اين شخصيت عاليمقام را نمي‌تواند درك كند. ملت ما مرهون خدمات و فداكاريهاي اوست.
و اينك با سربلندي از بين ما رفته است، بر ماست كه ابعاد روحي و بينش سياسي و اعتقادي اورا هر چه بهتر بشناسيم و بشناسانيم؛ و با خدمت ناچيز خود مزار شريف دور افتاده‌ي او را تعمير و احيا نماييم. مناسب ديدم كه اين خدمت را در اختيار جناب مستطاب حجت‌الاسلام آقاي حاج شيخ عباس واعظ طبسي ايده‌‌الله تعالي ـ قرار دهم. مردي خدمتگزار به اسلام و آستان قدس رضوي كه در مدت تصدي كوتاهش خدمات شايان تقديري به آستان ملكوتي حضرت رضا ـ سلام‌الله عليه و علي آبائه ـ نموده است،‌ و پرده از چپاولگريهاي پنجاه ساله‌ي رژيم ستمگر پهلوي برداشته است ـ جزاه‌الله عن الاسلام خيراً ـ اميد است ايشان به وجهي مناسب با شخصيت آ‌ن بزرگوار اين خدمت را همچون خدمتهاي ارزشمند ديگرشان به اتمام برسانند، و موجبات رضايت خداوند متعال و خشنودي حضرت رضا ـ سلام‌الله عليه ـ و فرزند عزيزش حضرت بقيه‌الله ـ ارواحنا‌المقدمه الفداء ـ را فراهم نمايد.
از خداوند متعال رحمت در جوار قدس خود براي آن بزرگمرد تاريخ، و عظمت براي اسلام، و سعادت براي ملت غيور، و پيروزي براي مجاهدين اسلام بر سپاه ظلم و كفر، و غفران براي شهداي در راه خدا، خصوصاً شهداي جنگ تحميلي، و صحت براي آسيب‌ديدگان و رهايي براي اسرا و مفقودين و صبر و اجر براي بازماندگان آنان را خواستارم. والسلام علي‌عبادالله الصالحين و رحمت‌آلله و بركاته.
روح‌‌الله الموسوي الخميني

منبع:صحيفه امام، ج 19، ص 73

این مطلب تاکنون 3152 بار نمایش داده شده است.
 
     استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز مي باشد.                                                                                                    Design: Niknami.ir