ماهنامه الکترونيکي دوران شماره 132   آبان ماه 1395
 

 
 

 
 
   شماره 132   آبان ماه 1395


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
مروری بر نقش آل سعود در جنگ تحمیلی

آغاز تجاوز عراق به خاک ایران در 31 شهریور 59، فرصتی را در اختیار حکام آل سعود قرار داد تا همپای صدام، علیه نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران اقدام کنند. در طول هشت سال جنگ تحمیلی رژیم بعثی علیه ایران، عربستان از هیچگونه حمایت سیاسی، مالی، اطلاعاتی و تسلیحاتی به صدام دریغ نورزید؛ حقیقتی که ملک فهد پادشاه وقت سعودی در جریان حمله عراق به کویت به آن اعتراف کرد و گفت: اقدامات رهبر عراق (در حمله به کویت) نشانگر ناسپاسی به حمایت های نظامی عربستان از او در طول جنگ هشت ساله اش علیه ایران است. اگر عراق می گوید افراد خود را فدا کرده ما نیز با پول، سلاح های پیشرفته و همکاری بین المللی خود، در این فداکاری سهیم بوده ایم، چگونه او می تواند همه این ها را فراموش کند و سعی در از بین بردن حقایق نماید.
واکاوی نقش سیاسی، مالی، اطلاعاتی و تسلیحاتی رژیم آل سعود در طول هشت سال جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق علیه ایران، بیانگر ابعاد گسترده تری از دشمنی عربستان با انقلاب اسلامی ایران است که در نوشتار پیش رو مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد.
آل سعود؛ بازیگردان سیاسی منطقه برای شکست ایران
مقامات سیاسی آل سعود در طول جنگ تحمیلی تمام ظرفیت های دیپلماتیک خود را برای به انزوا کشیدن ایران و تقویت رژیم بعث عراق به عرصه آوردند. رایزنی های سیاسی با کشورهای مختلف از جمله آمریکا، مصر، اردن، مراکش و ... از جمله اقدامات در این زمینه بود.
اقدام دیگر رژیم سعودی سیطره در سازمان کنفرانس اسلامی و تغییر در اساسنامه و قوانین آن برای اعمال فشار بر ایران بود. به علاوه یکی از مهمترین مجاری نفوذ و اعمال نظر آنها شورای همکاری خلیج فارس بود که تحت زعامت خود سعودی ها اداره می شد.
آل سعود از طرفی با تقویت جنبه های نظامی و سیاسی این شورا و از طرف دیگر با اعمال فشار بر سوریه، تنها حامی عرب انقلاب اسلامی در جنگ تحمیلی، سعی در تضعیف ایران داشت، در این راستا پشتیبانی سوریه از ایران را مشروط بر حمایت از ایجاد صلح تحمیلی، حمایت از احیای طرح خائنانه فهد و به رسمیت شناختن اسرائیل کرد. علاوه بر این پس از فتح فاو توسط رزمندگان اسلام در عملیات «والفجر 8»، شورای همکاری خلیج فارس در سیزدهم اسفند سال 64 تشکیل جلسه داد و علیه ایران موضعگیری کرد. بلافاصله در سال 65 نیز عربستان سعودی در یک اقدام جانبدارانه از عراق، به ترکیه پیشنهاد داد در صورتی که این کشور روابط تجاری خود را با ایران قطع کند، ضرر و زیان مالی آن را به عهده می گیرد.
بزرگترین خیانت آل سعود، همکاری با سازمان منافقین در فاجعه کشتار حاجیان ایرانی در حج سال 1366 بود که منجر به قطع روابط تهران - ریاض شد.
بر اساس آنچه مسعود رجوی در مذاکرات پنهانی اش با سپهبد صابرالدوری رئیس سرویس کل اطلاعات عراق می گوید، سرکرده گروهک منافقین، در سال 66 و همزمان با وقایع مکه با دعوت نامه رسمی که از ملک فهد دریافت می کند به شکل محرمانه عازم عربستان می شود. علاوه بر این، هاشم المسکری معاون دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس در مصاحبه با روزنامه البیان چاپ دوبی رسما اعتراف کرد: آنچه در مکه مکرمه اتفاق افتاد، جز پیامدهای جنگ ایران و عراق نیست.
رژیم آل سعود نه تنها به این اقدامات بسنده نکرد بلکه در این دوران جنگ نفتی را با هدف کاستن از توان اقتصادی و درآمد ارزی جمهوری اسلامی ایران به راه انداخت، سعودی ها با کاهش قیمت نفت سعی در فلج کردن اقتصاد ایران داشتند. این کاهش تا مرز هر بشکه شش دلار هم پیش رفت.
عربستان به همراه دیگر کشورهای تولیدکننده نفت با افزایش تولید و اشباع بازار نفت، تولید و صادرات نفت ایران را مختل کردند. این عمل عربستان که با پوشش «استراتژی سهم بازار» توجیه می شد تا یکی دو سال قیمت نفت را پایین نگه داشت. به همین دلیل وزیر نفت ایران با تأکید بر کارشکنی و دشمنی آل سعود در هفتاد و هفتمین اجلاس اُپک گفت: جنگ قیمت ها حرکتی است آمریکایی که عربستان آغاز کرده، دنیای استکبار قصد دارد با کاهش بهای نفت اقتصاد ایران و در نهایت جنگ را تحت فشار قرار دهد.
دلارهای نفت سعودی؛ آتش توپخانه های رژیم بعث
ترس از افشا شدن نقش عربستان در حمایت از عراق، سران سعودی را بر آن داشت تا بیشتر از طریق حمایت های مخفیانه مالی به دشمنی علیه جمهوری اسلامی اقدام کنند. دلارهای نفتی آل سعود از اصلی ترین منابع مالی رژیم بعث عراق در جنگ محسوب می شد. در سال 1361به فاصله اندکی بعد از آزاد سازی خرمشهر و شکست بعثی ها، افشا شد که صدام 20 میلیارد دلار از رژیم سعودی و سایر رژیم های حوزه خلیج فارس برای ادامه جنگ علیه انقلاب اسلامی ایران دریافت کرده است.
همچنین در فاصله عملیات های «بدر» و «والفجر 8» آل سعود و شیخ نشین های جنوب خلیج فارس 29 میلیارد دلار در اختیار رژیم عراق قرار دادند. علاوه بر این حکام سعودی نقش میانجی گری مالی برای صدام در قراردادهای تسلیحاتی را بازی می کردند بطوری که عربستان آمادگی خود را برای پرداخت بهای تسلیحات خریداری شده از فرانسه توسط عراق اعلام کرد که در طول جنگ رقمی بالغ بر 10 میلیارد فرانک تخمین زده می شد.
خبرگزاری رویترز در تاریخ 25 دی 69 رقم دقیق کمک های مالی عربستان به عراق را به نقل از شاه عربستان بیش از 27 میلیارد دلار بصورت کمک های نظامی و اقتصادی اعلام کرد. ملک فهد در این رابطه اقرار کرد: ارزش کل اعتبارات، وام های بی بهره و سایر کمک هایی که به شکل محموله های نفتی یا تجهیزات به عراق شده، بیش از 27.5 میلیارد دلار است.
این اقلام شامل 5.84 میلیارد دلار اعتبار، 6.75 میلیارد دلار کمک بصورت تولید نفت، 9.25 میلیارد دلار وام بدون بهره و 2.74 میلیارد دلار تجهیزات نظامی و حمل و نقل می شود.
حمایت مالی آل سعود تا جایی رسید که رژیم بعث را به یک جیره خوار سیاسی همه جانبه تبدیل کرد و از اصلی ترین تجهیزات نظامی تا جزئی ترین امکانات مورد نیاز سربازان عراقی با دلارهای نفت سعودی تأمین می شد که وزیر دفاع عربستان وقتی در قبال این خوش خدمتی ها با تهدید کشورش توسط صدام پس از حمله به کویت مواجه می شود، اظهار می کند: عراق که امروز قصد تجاوز به عربستان را دارد، شاید فراموش کرده که در زمان جنگ حتی نوشابه سربازان آنها را تأمین می کردیم.
همکاری اطلاعاتی سعودی ها، فراتر از انتظار بعثی ها
به واقع می توان همکاری اطلاعاتی رژیم آل سعود با بعث عراق را در تاریخ جنگ های یک قرن اخیر بی سابقه دانست. این همکاری اطلاعاتی نشان می دهد که سعودی ها از پیروزی نهضت اسلامی تا31 شهریور 59 هم درصدد ضربه زدن به انقلاب اسلامی ایران بودند. درست یک ماه و نیم قبل از شروع جنگ مقامات دولتی سعودی هنگام استقبال از صدام، هدیه ای شاهانه به وی دادند که گزارشی بود از سوی دستگاه های سرّی آمریکا که درآن اوضاع اقتصادی؛ اجتماعی و نظامی ایران تشریح شده بود. علاوه بر این در طول جنگ تحمیلی، رژیم سعودی بارها و بارها با استفاده از پیشرفته ترین وسایل جاسوسی و اطلاعاتی مانند آواکس های آمریکایی، بخشی از اطلاعات جمع آوری شده را با توافق ایالات متحده به عراق می داد؛ اطلاعاتی مهم و راهبردی که منجر به لو رفتن عملیات های ایران علیه عراق می شد و تصاویر دقیق ماهواره ای از موقعیت رزمندگان ایران و نحوه آرایش نظامی نیروها ارائه می داد که باعث اشراف اطلاعاتی آنها می شد. شخص صدام در ماه می 1984دریافت این اطلاعات را مورد تأیید قرار داد.
از سوی دیگر «بندربن سلطان» سفیر وقت عربستان در آمریکا در خصوص حمایت های اطلاعاتی کشور متبوعش از بعث عراق در دوران جنگ اعلام کرد: رژیم آل سعود در سالهای پایانی جنگ عراق علیه ایران نقش واسطه را بین واشنگتن و بغداد بازی و اطلاعات نظامی ارزشمندی از تحرکات ایران در جبهه های جنگ را از منابع اطلاعاتی آمریکا به رژیم بغداد منتقل می کرد، عراقی ها بیش از همه چیز خواستار کمک ارتش آمریکا به عراق در زمینه اطلاعات و طرح ها و توصیه های نظامی در مقابله با ایران بودند و عربستان تمام این امکانات و حتی بیش از آن را برایشان فراهم کرد.
جنگ مستقیم آل سعود علیه ایران با تجهیز تسلیحاتی رژیم بعث
حکام آل سعود نه تنها به خرید تجهیزات نظامی برای بعث عراق بسنده نکردند؛ بلکه بطور مستقیم اقدام به پشتیبانی های لجستیکی و تسلیحاتی کردند. «جیمی کارتر» رئیس جمهوری وقت آمریکا در خاطرات خود با اشاره به ترس حکام سعودی از قدرت نظامی ایران در این رابطه می گوید: با مقامات سعودی هم در رابطه با تهدید ویژه ای علیه ایران مشورت کردم و تصمیم گرفتم که برخی از هواپیماهای آواکس خودمان را به شبه جزیره ارسال کنم تا در دفاع به آنها کمک کنم، همچنین برای مقابله با هواپیمای اف4 ایران حاضر بودم که هواپیماهای اف15 ایالات متحده را به آنجا ارسال نمایم.
هواپیماهای آواکس و اف-15 پیشرفته برای پرتاب بمب، تانکرهای هوابرد برای سوخت رسانی به هواپیمای جنگی، موشک های فضا به فضا و تانکرهای سوخت بزرگتر برای گسترش سطح هواپیماهای اف15، بخشی از تجهیزات نظامی بود که آمریکا برای جنگ عراق علیه ایران در اختیار آل سعود قرار داد. حمایت تسلیحاتی سعودی ها در طول جنگ نه فقط محدود به تأمین سلاح های کشتار جمعی می شد بلکه زیرساخت های آن هم در خدمت رژیم بعثی عراق قرار داشت بطوری که انتقال تجهیزات نظامی از بندر« دمان» عربستان سعودی صورت می گرفت.
علاوه بر این رژیم سعودی از همکاری در حملات مستقیم نظامی هم دریغ نورزید، برای مثال رژیم بعث در حمله هواپیمای جنگی «اف.یک.سی» به پایانه نفتی ایران در «لارک » از یکی از فرودگاه های شرق سعودی استفاده کرد. سفارت عربستان در لندن از تکذیب این خبر خودداری کرده بود. این در حالی بود که سعود الفیصل نیز به نقش عربستان در تجهیز و افزایش قدرت عراق اعتراف کرد.
همانگونه که در سال 61 منابع عربی آگاه در منطقه خلیج فارس گفتند: رژیم های سعودی و صدام در مورد گسترش همکاری های نظامی بین خود علیه ایران به توافق های مفصلی رسیدند. رژیم سعودی ظرف 10 روز گذشته مقدار بسیار زیادی سلاح به رژیم عراق تحویل داده و این سوای کمک های بلاعوض دیگری است که به منظور نجات صدام از خطر سقوط که بر اثر جنگ با ایران پدید آمده داده می شود. این منابع گفتند دیدار اخیر «امیر عبدالله» از بغداد برای این منظور انجام شده است.
توجه به نقش حمایتی آل سعود در دوران جنگ تحمیلی، عمق دشمنی آنها با انقلاب اسلامی ایران را آشکار می سازد، سران سعودی در کمترین مواجهه با جمهوری اسلامی، مواضع خائنانه و نقش منافقانه خود را ایفا کرده اند. این واقعیت درحالیکه ملک فهد پادشاه عربستان در تاریخ سیزدهم بهمن ماه سال 69 طی یک کنفرانس مطبوعاتی ضمن اعتراف به حمایت همه جانبه اش از رژیم بعث؛ با وقاحت تمام ابراز امیدواری کرد، جمهوری اسلامی وقایع غم انگیزی را که به گذشته روابط جمهوری اسلامی و کشورهای خلیج فارس سایه افکنده است فراموش کند.

منبع:مرکز اسناد انقلاب اسلامی

این مطلب تاکنون 2623 بار نمایش داده شده است.
 
     استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز مي باشد.                                                                                                    Design: Niknami.ir